"Try walking in my shoes"

24.01.2024

Znáte píseň "Try walking in my shoes" od Depeche Mode? Někdy se zdá, že život by byl jednodušší, kdyby se všichni ostatní chovali jako my, naše pravda by byla absolutní a naše hodnoty jediné správné. Hodnotíme lidi, situace a události podle našeho vlastního pohledu na svět a občas si můžeme být jisti, že máme pravdu. A když se dostaneme do situace, která je pro nás těžká a které se bojíme, často reagujeme defenzivně a jdeme do konfliktu. Máme strach, protože máme předsudky, očekávání, zkušenosti z minula a tak podobně.

Try walking in my shoes je vlastně výzva k empatii a vzájemnému pochopení. Každý člověk má svůj vlastní příběh, svoje zkušenosti. Možná, že naše soudy a předsudky by byly vůči jiným lidem jiné, kdybychom se ocitli v jejich situaci, seděli na jejich straně stolu. Například u mě v práci - někdy stačí, když svého koučovaného klienta posadím na jinou židli, kde "hraje roli" svého protivníka, soupeře, člověka, se kterým má nějaký konflikt či problém. A najednou objeví něco nového, zažije nový pohled na situaci, začíná cítit jinak i své protistraně více rozumět. Může nacházet souvislosti, možnosti jiné spolupráce a jeho strachy se pomalu rozpouští. A to častokrát stačí.

A co když se nám podaří chvíli prožít v botách někoho jiného? Možná se naučíme více soucítit s ostatními, oceníme odlišnosti a budeme schopni najít společnou řeč s těmi, kteří nám dříve připadali nepochopitelní či nepřátelští. Tím obohatíme nejen sami sebe, ale i vztahy a svět kolem nás. Empatie není slabost, ale síla.