Nečekané setkání s generací zranitelnosti

09.04.2024

Nikdy jsem o této cílové skupině nepřemýšlela, nikdy jsem ji neměla v plánu oslovit, přišla tak nějak sama. Teenageři a mladí dospělí - studenti SŠ i VŠ. Děti mých klientů a jejich známých. Není jich málo. "Můžete si prosím se synem promluvit? My už si doma nevíme rady," zní častý dotaz rodičů. Mám ty lehčí či preventivní případy, ty těžší pochopitelně směřuji k jiným rukám. A proč to píšu? Přemýšlím nad fenoménem zhoršujícího se duševního zdraví dětí a ptají se mě na to ve firmách i ve školách.

Je to fenomén posledních let? Postcovidová generace? Určitě ano, ale také generace moderních technologií, sociálních sítí, změněných rodinných či tradičních hodnot, generace "blahobytu", ale také generace šíleného tlaku na výkon a výsledky, snahy o sociální uznání a status. V neposlední řadě častokrát generace přemíry rodičovské péče a úzkostné ochrany. Také se jim říká generace sněhových vloček. Každá je jedinečná a zároveň velmi zranitelná. Pozitivní zpráva je, že téma duševního zdraví už není tak tabuizované jak tomu bylo dříve. Povídat o svých emocích a pocitech už není slabost a stigma. Navíc již existuje dobrý přístup k informacím jak o sebe lépe pečovat. Mnoho škol pravidelně organizuje besedy a workshopy na téma duševního zdraví. A tak se děti už tolik nestydí "chodit" na terapii.

Co jsem se naučila při setkáních s mladými lidmi? Co je pro ně důležité?

  • Vytvořit bezpečné prostředí: Umožnit jim mluvit o svých problémech bez obav.
  • Vyslechnout a nehodnotit: Vytvořit prostor otevřeně sdílet své pocity, myšlenky a potřeby.
  • Uvědomit si, že nejsou sami: Mnoho dalších mladých lidí prochází podobnými situacemi.
  • Nastavit si hranice: Pomoci jim pochopit, co chtějí a co už je za čárou.
  • Najít cestu k řešení: Ukázat jim, že existuje cesta ven.

Jako profesionál pomáhám tím, že dělám své "řemeslo" poctivě a jak nejlépe umím. Jako máma dvou dětí (byť o fous mladších) přemýšlím, co můžu ještě dělat, abych svoje dětí na období přechodu do dospělosti v dnešní době co nejlépe připravila. Existuje jednoduchá odpověď?