Wellbeing aneb Jak se máte
Jak se máte? Co jste pro sebe tento (tý)den udělali (abyste se cítili lépe)? Touto otázkou většinou začínám školení i svou přednášku na téma duševního zdraví. Wellbeing je dle definice WHO stav, když si uvědomujeme vlastní schopnosti, vypořádáváme se se stresem každodenního života, dokážeme pracovat produktivně a jsme přínosem pro svou komunitu. Pro mě je wellbeing v širším pojetí synonymum duševního, mentálního a fyzického zdraví. Vše se vším souvisí. Je dobré mít v souladu vlastní rozum, emoce i tělo.
Jeden americký výzkum říká, že jeden dolar investovaný do wellbeingu zaměstnanců přináší firmám úsporu téměř šest USD díky sníženému počtu sick leaves, pracovních neschopností, odchodů ze zaměstnání a tak podobně, a to nemluvě o samotné vyšší produktivitě práce. V osobním životě nepotřebujeme žádné velké výzkumy ani big data, protože "nepohodu" na sobě poznáme dříve či později (bohužel).
A když vám wellbeing zní jako buzzword, slovo, které poslední dobou slyšíte všude, kam se podíváte či patříte k těm, kteří neví jak se sebepéčí začít, zkuste si dát jednoduchou otázkou a upřímnou odpověď. "Jak se mám poslední dobou? Co jsem pro sebe dnes (tento týden, měsíc…) udělal/a, abych se cítil/a lépe?"